VALDEK A OKOLÍ


Řadu lidí jistě potěšila armáda zpřístupněním částí vojenského výcvikového prostoru. Legálně tak je možno od dubna 2007 navštívit některé lokality v okrajových částech VVP. Mezi ně patří i oblast hradu Valdek. My si k jeho prohlídce přidáme i některá zajímavá místa v této zpřístupněné části prostoru.

Naši trasu zahájíme v Komárově, kam nás dopraví autobus. Odtud po silnici dojdeme k známé přehradě Záskalská. Na jejím břehu pak využijeme odbočku doleva do lesa (je možno se řídit zdaleka viditelnými tabulemi označujícími zpřístupněnou část VVP).

Tato stezka nás vede po úbočí památné Jedové hory, místa někdejší významné těžby železné rudy, a rovněž rumělky (sulfidu rtuťnatého).

Netrvá dlouho a otevře se před námi planina, kde stávala obec Hrachoviště, která rovněž musela ustoupit rozšíření VVP v roce 1952. Kromě jedné zachovalé stodoly zde můžeme vidět základy bývalých stavení a staré ovocné stromy upomínají na někdejší zahrady a sady. Ve zcela nedávné době zde byl osazen pamětní kámen, zobrazený na níže připojeném snímku, a renovován křížek (viz fotospeciál Kapličky, kříže a boží muka).


Zde, již po asfaltové cestě, zamíříme doprava a brzy se napojíme na zbrusu novou žlutou turistickou značku, která nás bezpečně zavede až k hradu Valdek.

Poté, co si na hradě náležitě odpočineme a povšimneme si přírodních zajímavostí, k nimž jistě patří i kamenné moře pod hradem (sestává z třemošenských slepenců), zamíříme po asfaltce dolů do Neřežína a odtud opět po břehu přehrady Záskalská do Komárova.