Červený potok


Červený potok se rodí na území Vojenského újezdu Brdy, v nadmořské výšce cca 700 metrů, mezi vrcholy Houpákem a U tří fořtů. Červený potok na vstupu do Hořovic.

Na své pouti mezi brdskými hřebeny míjí Brdu, Starou Baštinu a Krkavčinu. Zde je jeho tok přehrazen, aby dal vznik rybníku Pod Valdekem. Dále pak Červený potok spěchá směrem k Neřežínu.

Zde pak nacházíme další vodní díla. V prvé řadě je to vodní nádrž Záskalská (parametry), v Komárově je to pak nádrž Dráteník a Červený rybník.

Pojmenování Červeného potoka souvisí se železnou rudou, krevelem. Ta se v okolí potoka také hojně těžila, téměř šest století. Červeně zbarvené oxidy železa daly potoku jeho název. Na vodě Červeného potoka byly závislé četné hamry i velké komárovské železárny.

Délka Červeného potoka činí necelých 30 kilometrů. Odvodňuje plochu o rozloze téměř 225 km2, takže při nadměrných srážkách se dokáže silně rozvodnit (viz třeba dobové foto z Oseka - 50. léta minulého století). Za normálního stavu vody činí jeho průtok 0,9 m3 za sekundu.

Červený potok končí svoji pouť u Zdic jako přítok řeky Litavky.Příroda --- Domovská stránka