PODBÍLEK ŠUPINATÝ - PONĚKUD ZVLÁŠTNÍ ROSTLINA

I vám se již možná na jarní procházce mezi rašícími listnatými dřevinami stalo, že jste narazili na květy prazvláštní rostliny, která vypadá, jakoby celou svou zelenou část zapomněla pod zemí. Nezapomněla - žádnou zeleň listovou nemá, neboť ji ani nepotřebuje. Jde o parazitický druh podbílek šupinatý (Lathraea squamaria).

Byť by k tomu mohl název svádět, podbílek šupinatý nemá pranic společného s všeobecně známým podbělem lékařským.Podbílek šupinatý Systematicky se řadí mezi rostliny krtičníkovité.

Jeho nejčastěji 10-15 cm vysoká lodyha nese pouze bledé šupiny, které mohou připomínat lístky. Rostlina však svou výživu získává výhradně parazitickým způsobem z kořenů jilmů, lísek, olší, topolů či buků.

Podbílek šupinatý

Pod zemí se nalézá mohutný oddenek, podle některých literárních údajů může mít hmotnost i několika kilogramů.

Až 1,5 cm dlouhé růžové květy jsou uspořádány do hroznů, na stanovištích se objevují v dubnu a květnu.

I když by mohl pojem parazit vyvolávat v mnoha lidech pochybnosti i zášť, představuje podbílek v naší přírodě pozoruhodnou zvláštnost a jako takový si rozhodně zasluhuje naši ochranu.

Pokud byste chtěli v našem kraji podbílek šupinatý vidět, lze se za ním vydat např. do Lochovic, kde každoročně vykvétá podél Litavky v úseku u zámeckého parku.


Zpět --- Domovská stránka