MAJKA OBECNÁ

Možná jste na svých toulkách brdskou přírodou narazili na prapodivného brouka, leskle modoročerného, dlouhého 2-3 cm, který vypadal, jakoby mu krovky zapomněly dorůst a změnily se v pomačkané pahýlky. Nemotorně se batolil po cestě či se snažil lézt po stéble travin. Zbystřete pozornost - objevili jste velmi pozoruhodného živočicha, majku obecnou (Meloe proscarabeus).

Tento živočich není nikde nijak zvláště početný. Může za to i jeho enormně složitý způsob rozmnožování.

Majka je svým vývojem vázána na přítomnost včel. Maličká larvička (tzv. triungulin) se na květech zachytí na těle včely a nechá se odnést do úlu. Zde nejprve škodí na včelích plodech. Posléze se přemění v beznohou (apodní) larvu a přeorientuje se na med. Na zimu se mění v klidové stadium zvané pseudonymfa, aby se na jaře opět změnila v beznohou larvu. Poté se zakuklí a dospělá majka opustí úl.

Z výše uvedeného vyplývá, že vývoj majky je skutečně komplikovaný a není divu, že z několika tisíc nakladených vajíček se dospělosti dočká jen málo jedinců.

Až tedy někde na tohoto hmyzího nemotoru narazíte, vězte, že máte před sebou vzhleem i vývojem velmi neobvyklého obyvatele naší přírody.

Příroda --- Domovská stránka