KOMÁROV A OKOLÍ


Komárov se proslavil zejména svými železárnami, za jejichž vznikem stojí rod Pešíků. Ovšem i v okolí městečka najdeme spoustu malebných přírodních zákoutí i obcí.

Prvním slavným nositelem jména Pešík byl na počátku 16. století Kunata Pešík z Komárova, který se stal hejtmanem Podbrdského kraje. Jeho syn Jindřich se pak již připomíná jako hutnický odborník; po něm získal Komárov další vzdělanec v oboru železářství - Jindřich Otta z Losu (jeho život skončil popravou českých pánů 21. června 1621 na Staroměstském náměstí v Praze).

Slávu železářské výroby v Komárově si můžeme připomenout v místním muzeu.

Záskalská vodní nádrž

Technické parametry:

  • výška hráze 16 m
  • délka hráze 165 m
  • plocha nádrže 14,8 ha
  • nádrž pojme 600 tis. m3 vody

Řadě obyvatel podbrdského regionu se při vyslovení názvu Komárov ovšem vybaví spíše nedaleká Záskalská vodní nádrž, která je oblíbeným místem letních vodních radovánek.

Prakticky bezprostředně u jihovýchodního okraje Komárova leží víska Mrtník. Dominantou překrásného údolí je kostel se hřbitovem, kde nalezneme i náhrobky rodu Pešíků. Nedaleko kostela zde stávala tvrz, její zbytky byly patrné ještě v 19. století. Přestože je Mrtník malou vesničkou, proslavil se i v oblasti školství. Školní budova zde byla vystavěna Jiřím Pešíkem již v 16. století; např. v r. 1825 pojmula zdejší jednotřídka 205 žáků(!). Nová škola byla otevřena 8. září 1893 - chodily zde děti z Chaloupek, Hvozdce, Mrtníka, Hrachovišť, Neřežína a Kleštěnice, do roku 1878 i z Komárova, Oseka a Malé Vísky. V moderní době budova dlouho sloužila pro účely škol v přírodě.

Jedová hora je dalším zajímavým místem Komárovska. Probíhala zde těžba rumělky (sulfidu rtuťnatého). Podle některých pramenů zde získávanou rtuť potřebovali i koněpruští penězokazci na "postříbření" plechu, z něhož razili falešné mince. Dále zde byla těžena železná ruda (27-33% Fe) - byla těžena podpovrchovým způsobem, důl, známý jako jáma Barbora, byl hluboký 72 m.

Malá Víska a její bezprostřední okolí poskytuje překrásné výhledy daleko do kraje. Každého příchozího jistě zaujme silueta hradu Valdek. Na pokraji vojenského újezdu, asi 500 m jižně od obce, leží Jindřichova skála s technickou památkou - kovovým zábradlím.

Hrádek je poměrně nápadná stavba mezi Hořovicemi a Komárovem. Dnešní Hrádek je bývalý ovčín s novoromantickou vížkou a cimbuřím z pol. 19. století, k výstavbě však bylo použito zdivo ze zříceniny stavby dřívější, připomínané již v roce 1358.Domovská stránka