HOUSLISTA JOSEF SLAVÍK

V roce 1806, přesněji 28. března, se v Jincích narodil Josef Slavík, houslista vpravdě geniální, jemuž nemoc bohužel nedovolila zúročit svůj talent skutečně naplno. Dožil se pouhých 27 let.


Slavík pocházel z rodiny hořovického kantora a dcery dobříšského perníkáře Barbory Krásové jako prvorozený syn. Otec sám byl aktivní hudebník a tak malého Josefa vedl k houslím od útlého dětského věku.

Slavíkův výjimečný talent mu brzy našel řadu příznivců, a tak i díky majiteli panství Evženu Vrbnovi mohl absolvovat konzervatoř a vstoupit do orchestru Stavovského divadla.

Vedl aktivní hudební život, stal se členem císařské dvorské kapely, vyučoval mládež a hrál na mších a soukromých akcích. Jeho první veřejný koncert v roce 1826 mu přinesl obdiv a slávu.

Osobně se seznámil s mnoha velikány - Nicolou Paganinim, Franzem Schubertem či Fryderikem Chopinem, s nímž dokonce složil společný duet.

Jeho veřejné koncerty budily nadšení - v roce 1830 fascinoval Vídeň. Začal tedy plánovat evropské turné, pečlivě jej připravoval a ladil repertoár.

Zákeřná nemoc byla bohužel rychlejší. Na jaře roku 1933 prodělal velmi těžkou chřipku. Nedovolil si však odpočinku a vydal se do Pešti, kde měl zahájit připravované turné. Obtížná cesta jeho zdravotní stav definitivně zlomila.
"Český Paganini" naposledy vydechl 30. května 1833...

Historie --- Domovská stránka